Goście PDK

 

Miloslav Gajdoš

Czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Urodzony na Północnych Morawach w 1948 roku. Już we wczesnym  dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. W wieku 15 lat rozpoczął naukę gry na kontrabasie, aby pozostać mu wiernym do dnia dzisiejszego. Miloslav Gajdos ukończył Konserwatorium w Kromeriż w klasie A. Kriża i Akademię im. Leosa Janaczka w Brnie u prof. J. Bortlicka, kształcił się także pod kierunkiem prof. Ludwiga Streichera w Wiedniu.

Od 1973 roku jest profesorem w Konserwatorium im. Vejvanowskiego w Kromeriż, wielokrotnie zasiadał w jury międzynarodowych konkursów na Węgrzech, w Niemczech i Czechach.
W latach 1977 i 1979 został laureatem Międzynarodowego Konkursu w Markneukirchen w Niemczech.
Od 1979 r. pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. Franciszka Gregory w Kromeriż.

Miloslav Gajdoš uważany jest za jednego z ojców współczesnego kontrabasu. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie twórczości Franciszka Gregory. Opracował i jest wykonawcą większości napisanej przez tego konpozytora literatury solowej. Jako solista koncertował w Ameryce, Europie, Korei i Chinach. Miloslav Gajdoš jest także płodnym kompozytorem i aranżerem muzyki na kontrabas. Dokonał transkrypcji ponad 70 utworów m.in. koncertów Brucha i Dworzaka.

W repertuarze posiada własne kompozycje, a także transkrypcje oraz oryginalne utwory F. Gregory. Miloslav Gajdoš jest jedynym w świecie kontrabasistą klasycznym, który śpiewa równocześnie akompaniując sobie na kontrabasie. Twierdzi, że w muzyce nie ma dogmatów i każdy, kto ma solidne podstawy – może eksperymentować, bo chęć przełamywania zasad jest częścią ludzkiej natury. Regularnie koncertuje, dając recitale w Europie, Ameryce i Azji. Dysponuje szerokim repertuarem, na który składa się cała klasyka kontrabasowa oraz własne kompozycje.

prof. Leszek Sokołowski

Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, pod kierunkiem Ryszarda Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie — Filia w Białymstoku (obecnie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku), początkowo u Michała Stadnickiego. Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił w “Mozarteum” w Salzburgu, w klasie prof. Klausa Stolla — pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu, a także prodziekanem Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

Działalność koncertową prowadzi jako solista, kameralista, gra w orkiestrach symfonicznych, współpracuje z kwartetem CAMERATA, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Jest też kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej „Sinfonia Academica”.

Odnosi liczne sukcesy jako pedagog. Jego uczniowie i studenci są laureatami konkursów kontrabasowych:
* Robert Zadykowicz otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu;
* Kamil Łomasko zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (2002 r.) i I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (2006 r.), a także II nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Elblągu;
* Krzysztof Sokołowski dwukrotnie zdobył II nagrodę na konkursie w Elblągu (2002 r.) i Łodzi (2004 r. — I nagrody nie przyznano);
* Franciszek Słomka zdobył II narodę (I nie przyznano) na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Łodzi (2004 r.).

Jeden z jego absolwentów — Bartosz Sikorski, jest obecnie członkiem orkiestry Wiener Philharmoniker. Kilkoro jest studentami, bądź absolwentami Hochschule für Musik oraz UdK w Berlinie. Wielu spośród jego uczniów i studentów to byli lub obecni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera.

Prof. Leszek Sokołowski prowadzi warsztaty, seminaria i kursy mistrzowskie w Wilnie, Łańcucie, Olsztynie i Janowcu.


Bogusław Furtok

Urodzony w 1967 roku w Mysłowicach, naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Katowicach u prof. A. Woźnego.

Po ukończeniu z wyróżnieniem Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie  Waldemara Tamowskiego , wyjechał na studia podyplomowe do Frankfurtu nad Menem, gdzie studiując u prof. Güntera Klausa uzyskał w 1993 roku dyplom koncertowego solisty (Konzertexamen).

W 1993 roku wygrał konkurs na stanowisko Solokontrabsisty do Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie nad Menem.

Boguslaw Furtok jest laureatem wielu konkursów, m.in.
1985 –  I nagroda w Wojewódzkim Konkursie Muzyki Polskiej w Katowicach,
1986 – II nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Młodych Kontrabasistów w Elblągu,
1987 – III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu,
1988 – II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. F. Gregory w Kromeriz – Czechy,
1989 – I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen, Niemcy,
1990 – III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Genewie -Szwajcaria,
1991 – „Menzione Speziale” w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Parmie- Włochy,

Wspólnie z pianistką Ewą Warykiewicz dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, występował z orkiestrami symfonicznymi w Polsce oraz za granicą ( Innsbrucker Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Sinfonieorchester Bremerhafen, Jeaner Symphoniker, Hofer Symphoniker, Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt).

W swoim dorobku Bogusław Furtok posiada nagrania płytowe (Sonaty Schuberta, Miska, Brahmsa, Hindemitha, Hertla, Proto, oraz zbiory transkrypcji – miniatur).
W 2001 r. Bogusław Furtok dokonał wspólnie z Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie nad Menem nagrań koncertów kontrabasowych G. Bottesiniego.

W kolejnych latach wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dokonał nagrań koncertów kontrabasowych  S.B. Poradowskiego, A. Cwojdzińskiego oraz Fantazji „Lunar Halos” amerykańskiego kompozytora B. Fennely’ego.

W latach 1995 – 1996  Bogusław Furtok prowadził kursy mistrzowskie w Łańcucie, a w 2004 roku objął kierownictwo klasy kontrabasu w „Pacific Music Festival” w Sapporo (Japonia), wykonując tam wspólnie z soloklarnecistą Wiedeńskich Filharmoników Gran Duo na klarnet i kontrabas G. Bottesiniego.  Wkrótce ukażą sie kolejne 2 płyty Furtoka – Tre Grandi Duetti G. Bottesiniego oraz skomponowane przez niego dwa Kwartety Kontrabasowe nr 2 i 5 w wykonaniu frankfurckiego kwartetu kontrabasowego „The Flying Basses”.


Elżbieta Pasierowska-Kołodziej

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej Zydroń. Ukończyła również studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego. W czasie studiów dwukrotnie została laureatką Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (lata 1989 i 1990). W roku 1992 zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach. Brała tez udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie doskonaliła swe umiejętności  w klasie fortepianu prof. Jacoba Lateinera (1990 r.) oraz w klasie kameralistyki prof. Normana Shetlera (1993 r.).

Od 1991 roku jest wykładowcą, a od 2001 roku adiunktem w Akademii Muzycznej w Gdańsku w Katedrze Kameralistyki Wydziału Instrumentalnego. Od 1991 roku uczy  gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku.

Koncertowała w Niemczech i we Francji, m.in. w 1999 r. uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym “Guil Durance” w Guillestre wykonując utwory solowe i pieśni z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej: Olgą Pasiecznik (sopran) i Ewą Mikulską (alt).

Nagrała komplet pieśni F. Chopina z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej – Ewą Mikulską (alt) i Witoldem Żołądkiewiczem (baryton) dla firmy DUX oraz pieśni B. Brittena z Ewą Mikulską dla Polskiego Radia.

W latach 2001 i 2002 brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach Forum Lutosławskiego.

Uczniowie klasy fortepianu oraz studenci Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej są laureatami pierwszych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych oraz kameralnych m.in. w Budapeszcie, Paryżu, Siguenzy, Kaliningradzie, Szanghaju, Gorzowie Wielkopolskim, Głubczycach, Krakowie, Szafarni, Antoninie, Augustowie, Koninie, Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim, Toruniu, Drozdowie, Łomiankach, Żaganiu, Słupsku, Gdańsku-Wrzeszczu, Gdyni.


Ewa Warykiewicz

Urodzona w Chorzowie, ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. J. Stampla oraz klasie kameralnej prof. U. Musialskiej i prof. R. Lasockiego.

Studia poszerzała na Miedzynarodowych Kursach Interpretacji w klasach prof. V. Kamenikovej i prof. R. Kehrera. W 1980 zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistów –Kameralistów w Łodzi. Wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia za akompaniament na Miedzynarodowych Konkursach Skrzypcowych w Poznaniu i Lublinie oraz w kategorii kontrabasu na Międzynarodowym Konkursie w Markneukirchen.

W 1981 rozpoczeła pracę jako akompaniatorka w Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 1990 roku prowadzi własną klasę muzyki kameralnej i akompaniamentu.

Przez wiele lat uczestniczyła jako akompaniator w Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Łańcucie.

Od 1997 pracuje jako akompaniatorka w Wyższej Szkole Muzycznej (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) we Frankfurcie w klasie kontrabasu prof. G. Klausa, a obecnie u Prof. Cristopha Schmidta.

Jako pianistka i kameralistka, prowadzi aktywną działalność koncertową współpracując m. in. z siostrą  skrzypaczką B. Warykiewicz (od 1978 roku) i  kontrabasistą Bogusławem Futokiem (od 1988 roku). Wystepuje na wielu estradach w Polsce i za granicą oraz bierze udział w licznych nagraniach radiowych, płytowych i telewizyjnych.


Janusz Dobrowolski

Jest absolwentem klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończył w 1975 roku.  Zaraz po uzyskaniu dyplomu gdańskiej uczelni został jej wykładowcą i pedagogiem. Janusz Dobrowolski z Akademią Muzyczną w Gdańsku związany jest do dnia dzisiejszego, gdzie prowadzi klasę kontrabasu oraz zajęcia w zakresie muzyki kameralnej.W latach 1974- 1996  był pedagogiem kontrabasu w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Gdańsku (obecnie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia), odnosząc wiele sukcesów pedagogicznych i artystycznych.

Był długoletnim koncertmistrzem grupy kontrabasów Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Od 1989 roku na stałe współpracuje jako koncertmistrz – solokontrabasista i kameralista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.  Z wyżej wymienionymi orkiestrami występował  w najważniejszych salach koncertowych Polski i Europy oraz uczestniczył w licznych tournee’s zagranicznych m.in. w USA, Meksyku, Chinach, Japonii.

Jego uczniowie i studenci zdobywali wiele nagród i wyróżnień jako uczestnicy przesłuchań i konkursów kontrabasowych w Polsce i zagranicą. Za swą długoletnią pracę artystyczną i pedagogiczną Janusz Dobrowolski otrzymał wiele nagród i wyróżnień resortowych  oraz odznaczeń państwowych. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Sławomir Grenda

Sławomir Grenda urodził się w 1968 roku. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a następnie Akademię Muzyczną w Katowicach pod kierunkiem profesorów: Edwarda Piwowarczyka i Waldemara Tamowskiego. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Baltimore (USA) w Peabody Conservatory of Music w klasie prof. Harolda Robinsona. W 1993 ukończył studia uzyskując tytuły Bachelor i Master of Music.

W tym samym roku został przyjęty do Akademii im. H. von Karajana w Berlinie, gdzie uczył się pod kierunkiem prof. Reinera Zepperitza. W latach 1995-96 Sławomir Grenda był pierwszym kontrabasistą Staatsoper w Berlinie, od 1996 pierwszym solokontrabasistą Filharmoników Monachijskich. Od 2003 roku na stałe współpracuje z orkiestrą festiwalową w Lucernie, którą prowadzi Claudio Abbado.

Sławomir Grenda jest laureatem wielu konkursów. W 1990 roku został laureatem najbardziej prestiżowego konkursu w Genewie. Ponadto był nagradzany na konkursach w Elblągu, im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu, Yale Gordon Competition dla instrumentów smyczkowych w Baltimore, Międzynarodowym Konkursie w Kromeřiž (Czechy) i w Performers of Connecticut Competition (USA).

Jako solista  występował z wieloma orkiestrami, między innymi z Orkiestrą Filharmoników Monachijskich i Narodową Orkiestrą w Waszyngtonie, dając recitale w Polsce, Chorwacji, Słowenii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii oraz USA.

Jako solista wykonuje między innymi własne transkrypcje utworów z repertuaru skrzpcowego i wiolonczelowego.

Sławomir Grenda jest bardzo aktywnym kameralistą. Wielokrotnie występował wspólnie ze swoją małżonką Ivaną Švarc Grenda, z którą dokonał wielu nagrań płytowych. Od wielu lat angażuje się również jako pedagog, prowadząc kursy mistrzowskie w Chorwacji i Hiszpanii.


Sebastian Wypych

Urodzony w 1977 roku w Warszawie. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie kontrabasu.  W tym samym roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasów w Elblągu, a w 1997 roku zajął I miejsce oraz otrzymał wszystkie nagrody pozaregulaminowe na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasistów im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu   W tym samym roku został finalistą 11th Tunbridge Wells International Young Concert Artists Competition. W 2000 roku zdobył III nagrodę w konkursie YAMAHA YOUNG  ARTIST w Warszawie. W latach 2006/07 był stypendystą IV Edycji Programu „Młoda Polska”  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Pobierał również nauki u Lee Mesh’a – solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York. Jako muzyk  kameralista współpracuje  m.in. z Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” Jana Staniendy, „Concerto Avenna” Andrzeja Mysińskiego, „Sinfonia Varsovia”,czy „Sinfonietta Cracovia”. Jako solista występował z orkiestrami: Concerto Avenna, Mała Filharmonia, Sinfonietta Cracovia, The New Art Ensemble, Vladymirska Orkiestra Kameralna, czy Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. W roli solisty występował też z tak znakomitymi artystami jak: Robert Kabara, Tytus Wojnowicz, Piotr Stefaniak, Roby Lakatos, czy Dmitrij Sitkowiecki.

Sebastian Wypych współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną, m.in.  Il Tempo Agaty Sapiechy, Narol Baroque Władysława Kłosiewicza, Esentia Musica Tytusa Wojnowicza, czy L’Ensemble Hyacinthus.

W latach 2000-2006, był członkiem The UBS Verbier Festival Orchestra Jamesa Levine’a, gdzie pełnił funkcję koncertmistrza grupy kontrabasów, współpracując z takimi dyrygentami jak; James Levine, Kurt Masur, Zubin Mehta, Valery Gergiev, Yuri Temirkanov, Neme Yarvi, Pavo Yarvi, Kent Nagano.
Jest współzałożycielem zespołów: „Kameleon”, który współpracuje z czołowymi, polskimi aktorami i teatrami, „Tangata Quintet”- specjalizującego się w muzyce tangowej, a szczególnie w twórczości Astora Piazzolli oraz The New Art. Ensemble, którego jest założycielem i szefem artystycznym.
Na gruncie muzyki eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną, oraz innymi stylami muzycznymi.

Był członkiem The UBS Chamber Orchestra, gdzie współpracował ze skrzypkiem i dyrygentem –  Maximem Vengerovem, z którym dokonał nagrań koncertów skrzypcowych W.A.Mozarta dla wytwórni EMI. Współpracował również z solistami: Joshua Bell, Lang Lang, Leonidas Kavakos, Misha Mayski, Dimitri Sitkovetsky, czy Gabor Takas.

Pomysłodawca i szef artystyczny projektu „Tanga Świata” do którego zaprosił światowej sławy skrzypka  – Robiego Lakatosa.

Obecnie Sebastian Wypych jest wykładowcą kontrabasu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Waldemar Tamowski

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach.Studia na Wydziale Instrumentalnym w Klasie Kontrabasu prof. Stefana Nowaka ukończył w 1982 roku. Od 1978 roku jest muzykiem kontrabasistą WOSPR i TV w Katowicach ( obecnie NOSPR ).W latach 1984 –1987 prowadził Klasę Kontrabasu w Liceum Muzycznym w Katowicach. W 1987 roku został  asystentem w Klasie Kontrabasu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1992 roku  uzyskał stopień adiunkta.

W 1995 r. został konsultantem dla szkół muzycznych I i II stopnia w zakresie gry na kontrabasie. Regularnie uczestniczy w pracach komisji Makroregionalnych Przesłuchań Klas Wiolonczeli i Kontrabasu opracowując programy, a od 1988 roku uczestniczy również w pracach Jury tych przesłuchań. Waldemar Tamowski był również członkiem Jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego i Kontrabasowego w Poznaniu.

Wspólnie z Centrum Edukacji Artystycznej zainicjował i opracował programowo powstanie Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach.

W 2002 roku na zaproszenie prof. Thomasa Martina prowadził zajęcia indywidualne i Kurs Mistrzowski w Guildhall School of Music & Drama w Londynie.

Jego wychowankowie i absolwenci są laureatami konkursów kontrabasowych w Poznaniu, Markneukirchen, Genewie. Są koncertującymi solistami i zajmują solowe pozycje w czołowych orkiestrach symfonicznych w Polsce i Europie, m.in. Bogusław Furtok- solo kontrabasista Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie nad Menem, Sławomir Grenda- solo kontrabasista Filharmonii Monachijskiej, Aleksander Gabryś – członek „Ensemble Phenix Basel”i „X-Quartet” w Bazylei, Arkadiusz Maciejski- solo kontrabasista Orkiestry Symfonicznej w San Sebastian, Jan Kotula- solo kontrabasista NOSPR w Katowicach.