web maker

© Copyright 2018 Stowarzyszenie KULTURA KOCIEWIA - All Rights Reserved

Mobirise

Prof. Leszek Sokołowski

Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. Klausa Stolla - pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. W latach 1996-2012 pełnił funkcję dziekana i prodziekana Wydziału Instru­mentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Przez trzydzieści dwa lata (1982-2014) był nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Bia­łymstoku. Obecnie jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku prowadzi klasę kontrabasu. Jest też profesorem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz kontrabasistą (I głos) Opery i Fil­harmonii Podlaskiej. Prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista współpracując między innymi z Kwartetem Camerata, Kwartetem im. Aleksandra Tansmana i Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej "Sinfonia Academica" oraz dyrektorem artystycznym festiwalu "Muzyka w Starym Kościele" i cyklu "Koncerty z historią" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku . Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Jako pedagog odnosi liczne sukcesy. Jego uczniowie i studenci są laureatami ogólnopolskich i zagranicznych konkursów kontrabasowych. Jeden z jego absolwentów - Bartosz Sikorski jest obecnie członkiem orkiestry Wiener Philharmoniker, a Karol Cieśluk Opery w Oslo. Wielu spośród jego uczniów i studentów, to byli, lub obecni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera. Profesor Leszek Sokołowski prowadzi warsztaty, seminaria oraz kursy mistrzowskie w Łańcucie, Kołobrzegu i Opolu. W kwietniu 2009 r. otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany medalem Gloria Artis.

Mobirise

Joanna Krempeć - Kaczor

W czasie studiów trzykrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Joanna Krempeć - Kaczor ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie kontrabasistka posiada stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzyczne i jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pełni również funkcję muzyka-solisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W 2011 roku Joanna Krempeć - Kaczor nagrała w duecie z pianistą Radosławem Kurkiem płytę CD, prezentującą wszystkie sonaty Adolfa Miška. W roku 2015 opublikowała kolejny album zatytułowany „Młody kontrabasista”, nagrany wspólnie z pianistką Magdaleną Cielińską. Artystka jest członkiem żeńskiego kwintetu smyczkowego Spring Quintet, z którym nagrała płytę pt. „Naxos” zawierającą opracowania muzyki rozrywkowej (2014). Jesienią 2015 roku uzyskała kolejne stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszcz na realizację płyty p.t. „Mój magiczny kontrabas”. Joanna Krempem – Kaczor prowadzi aktywną działalność koncertową i pedagogiczną. Wielokrotnie występowała jako solistka na terenie Polski oraz poza jej granicami, prezentując kontrabasową literaturę solową oraz muzykę kameralną.
Od roku 2012 jest jednym z wykładowców kursu kontrabasowego Bassini, odbywającego się na terenie Niemiec. Prowadzi również klasę kontrabasu podczas letniego kursu muzycznego pn. „Janowieckie Interpretacje Muzyki”. W lipcu 2018 r. zorganizowała pierwsze, autorskie Warsztaty Kontrabasowe w Koszalinie, przeznaczone dla młodych adeptów sztuki gry na kontrabasie. 

Mobirise

Jędrzej Kacprzyk

Obecnie pracuje nad doktoratem pod kierunkiem prof. Leszka Sokołowskiego oraz wykłada jako asystent w swojej macierzystej uczelni. W roku 2015/2016 studiował na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie wieloletniego lidera grupy kontrabasów Wiener Philharmoniker – Aloisa Poscha. Jędrzej Kacprzyk jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach kontrabasowych m.in. (Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego, Przesłuchania CEA, Polskie Spotkania Kontrabasowe w Mielcu, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi). W roli solisty zadebiutował z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku w 2016. Jako solista ma na swoim koncie wiele prawykonań utworów solowych oraz kameralnych, m.in. “Duet na kontrabas i fortepian” Piotra Jędrzejczyka wraz z Izabelą Paszkiewicz oraz “Koncert na kontrabas i orkiestrę” Szczepana Magiera z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. We wrześniu 2018 r. zdobył 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.