© Copyright 2020 Stowarzyszenie KULTURA KOCIEWIA - All Rights Reserved

Mobirise

Prof. dr hab. Leszek Sokołowski

Dyplom magistra uzyskał pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. Klausa Stolla - pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. W latach 1996-2012 pełnił funkcję dziekana i prodziekana Wydziału Instru­mentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Przez trzydzieści dwa lata (1982-2014) był nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Bia­łymstoku. Obecnie jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku prowadzi klasę kontrabasu. Jest też profesorem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz kontrabasistą (I głos) Opery i Fil­harmonii Podlaskiej. Prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista współpracując między innymi z Kwartetem Camerata, Kwartetem im. Aleksandra Tansmana i Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej "Sinfonia Academica" oraz dyrektorem artystycznym festiwalu "Muzyka w Starym Kościele" i cyklu "Koncerty z historią" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku . Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Jako pedagog odnosi liczne sukcesy. Jego uczniowie i studenci są laureatami ogólnopolskich i zagranicznych konkursów kontrabasowych. Jeden z jego absolwentów - Bartosz Sikorski jest obecnie członkiem orkiestry Wiener Philharmoniker, a Karol Cieśluk Opery w Oslo. Wielu jego uczniów i studentów, to byli, lub obecni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera. Prof. Leszek Sokołowski prowadzi warsztaty, seminaria oraz kursy mistrzowskie w Łańcucie, Kołobrzegu i Opolu. W kwietniu 2009 r. otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany medalem Gloria Artis.

Mobirise

mgr Grzegorz Frankowski

Jest absolwentem klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Krakowie. Kontynuował naukę w Hochschule der Künste w Berlinie u profesora Michaela Wolfa. Jako miłośnik i popularyzator muzyki Astora Piazzolli założył kwintet Tango Bridge, który od wielu lat współpracuje z Waldemarem Malickim. W 2004 r. artysta zainicjował powstanie kwintetu smyczkowego Piazzoforte, którego płyta z muzyką Astora Piazzolli i udziałem pianisty Kevina Kennera w 2006 roku nagrodzona została Fryderykiem za najlepszy album muzyki kameralnej. W latach 1990-2016 kontrabasista był członkiem orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, z którą występował u boku tak wybitnych dyrygentów i solistów, jak: Vincent Dumestre, Alessandro Moccia, Christophe Rousset, Andrew Parrott, Paul Goodwin, Giuliano Carmignola, Peter Hanson czy Fabio Bonizzoni. W 2010 roku Grzegorz Frankowski założył orkiestrę historyczną Ensemble XIX, której kierownikiem artystycznym był Kevin Kenner, a koncertmistrzem fińska skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen. W lutym 2010 r. zespół zainaugurował w Collegium Maius w Krakowie Ogólnopolskie Obchody Roku Chopinowskiego. Grzegorz Frankowski występował również z czołowymi zespołami kameralnymi nurtu wykonawstwa historycznego: kwartetami Casals, Mosaiques oraz zespołem London Baroque. Płyta nagrana w Trio Basso została nominowana do nagrody Fryderyk 2021.Obecnie artysta współpracuje z wiedeńskim zespołem Morphing Chamber Orchestra, który na stałe występuje z wybitnym kontratenorem Andreasem Schollem oraz Charlesem Medlamem (London Baroque). Płyta zespołu z udziałem światowej sławy sopranistki Aleksandry Kurzak uzyskała Fryderyka 2021 za najlepszy polski album za granicą. Grzegorz Frankowski prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną. Jest autorem podręcznika do nauki gry na kontrabasie – Szkoła na kontrabas ‒ Mini, Midi, Maxi. W 2021r. obronił pracę doktorską na temat muzyki kameralnej XIX wieku. 

Mobirise

mgr Janusz Dobrowolski

Jest absolwentem klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończył w 1975 roku. Zaraz po uzyskaniu dyplomu gdańskiej uczelni został jej wykładowcą i pedagogiem. Janusz Dobrowolski z Akademią Muzyczną w Gdańsku związany był przez cały okres swojej pracy zawodowej, gdzie prowadził klasę kontrabasu oraz zajęcia z zakresu muzyki kameralnej aż do 2018 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.W latach 1974- 1996 był pedagogiem kontrabasu w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Gdańsku ( obecnie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia), odnosząc wiele sukcesów pedagogicznych i artystycznych. Był też długoletnim koncertmistrzem grupy kontrabasów Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. W latach 1989 - 2018 współpracował jako koncertmistrz – solokontrabasista i kameralista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Z wyżej wymienionymi orkiestrami występował w najważniejszych salach koncertowych Polski i Europy oraz uczestniczył w licznych tournee’s zagranicznych m.in. w USA, Meksyku, Chinach, Japonii. Jego uczniowie i studenci zdobywali wiele nagród i wyróżnień jako uczestnicy przesłuchań i konkursów kontrabasowych w Polsce i zagranicą. Za swoją długoletnią pracę artystyczną i pedagogiczną Janusz Dobrowolski otrzymał wiele nagród i wyróżnień resortowych oraz odznaczeń państwowych. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.W swoim dorobku artystycznym Janusz Dobrowolski może wykazać się doświadczeniem kompozytorskim. Jest autorem wielu opracowań i kompozycji na kwartet kontrabasowy oraz etiud kontrabasowych.

Created with Mobirise website template