1.PDK

 

 

Pomorskie Dni Kontrabasowe po raz pierwszy w Starogardzie…

W dniach 25-27 listopada 2008 roku w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Elblągu odbyły się Pomorskie Dni Kontrabasowe. W ramach tego przedsięwzięcia w starogardzkiej szkole muzycznej zorganizowano I Międzyregionalny Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „GRADUS AD PARNASSUM”. Zgodnie z mottem konkursu („stopniowo na szczyt”), impreza miała charakter edukacyjny i popularyzatorski. Jako nowa inicjatywa edukacyjno – kulturalna, konkurs był skierowany przede wszystkim do uczniów klas kontrabasu szkół muzycznych I i II stopnia oraz liceów muzycznych z terenu Polski północnej.

Celem konkursu była:
– popularyzacja i promocja kontrabasu jako instrumentu solowego,
– integracja szkół, nauczycieli oraz uczniów kontrabasu poprzez udział we wspólnym przedsięwzięciu artystycznym,
– wymiana doświadczeń pedagogicznych, dydaktycznych pomiędzy szkołami i nauczycielami kontrabasu,
– przygotowanie uczniów kontrabasu do dalszej nauki w szkolnictwie artystycznym wyższego szczebla,
– rozwijanie muzykalności i techniki wykonawczej na kontrabasie uczniów szkół muzycznych I i II stopnia,
– promocja miasta Starogard Gdański oraz Województwa Pomorskiego poprzez rozwój i animację życia kulturalnego wśród młodzieży szkolnej.

Natomiast pośrednim celem organizatorów było wykreowanie imprezy kulturalnej, o charakterze niekomercyjnym, która upowszechniałaby muzykę poważną.

Aby te cele zrealizować, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiegow Starogardzie Gdańskim oraz Stowarzyszenie Kultura Kociewia, które zorganizowały całe przedsięwzięcie, zaprosiły na festiwal wybitnego, polskiego kontrabasistę Bogusława Furtoka, który pełni funkcję solokontrabasisty Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie nad Menem. W dniu 25 listopada 2008 r. na zaproszenie organizatorów Bogusław Furtok poprowadził w Akademii Muzycznej w Gdańsku kurs mistrzowski dla studentów klasy kontrabasu tej uczelni, oraz wykonał z towarzyszeniem fortepianu recital kameralny, prezentujący znane kompozycje literatury kontrabasowej. Punktem kulminacyjnym całego Festiwalu był wspomniany wyżej Międzyregionalny Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „GRADUS AD PARNASSUM”, w którym udział wzięło dziewięciu kontrabasistów- uczniów szkół muzycznych stopnia podstawowego i średniego. Jury w składzie: Waldemar Tamowski – przewodniczący, Bogusław Furtok oraz Janusz Dobrowolski, I Nagrodę w kategorii szkół muzycznych I stopnia przyznało Annie Głodnej z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gd., zaś w Kategorii II (średnie szkoły muzyczne) – pierwszą nagrodę otrzymała Maja Rumianowska z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Gdańsku -Wrzeszczu.
Tego dnia również publiczność starogardzka miała możliwość uczestniczenia w koncercie Bogusława Furtoka, który swoim wirtuozowskim popisem – jako gwiazda wieczoru – zamknął pierwszą jego edycję. Z pewnością koncert ten słuchacze zapamiętają na długi czas, bowiem takich recitali kameralnych w Starogardzie Gdańskim nie mamy zbyt wiele.
Pomorskie Dni Kontrabasowe zamknął koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która w dniu 27 listopada br. w Galerii EL w Elblągu, wraz z Bogusławem Furtokiem wykonała m.in. Giovanniego Bottesiniego Koncert h – moll na kontrabas i orkiestrę smyczkową.

Organizatorzy Pomorskich Dni Kontrabasowych składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ta ciekawa impreza kulturalna mogła zaistnieć.
Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i ufundowanie nagród składamy: Marszałkowi Województwa Pomorskiego Janowi Kozłowskiemu, Staroście i Wicestaroście Starogardzkiemu Leszkowi Burczykowi i Kazimierzowi Chyle,Prezydentowi Miasta Starogard Gdański Edmundowi Stachowiczowi oraz Staroście Tczewskiemu Witoldowi Sosnowskiemu, którzy objęli nad imprezą patronat honorowy, za co organizatorzy są niezmiernie wdzięczni.

Partnerami przedsięwzięcia były: Akademia Muzyczna w Gdańsku i Elbląska Orkiestra Kameralna.

Organizatorzy pragną również szczególnie gorąco podziękować sponsorom, darczyńcom i fundatorom nagród, którzy uznali, że warto wspierać kulturę i edukację kulturalną.

Podziękowania kierujemy do: Mieczysława Gramatowskiego – właściciela Firmy HADM Skoda w Rokocinie, Przedsiębiorstwu Handlowo- Usługowemu „Gama” Sp. z o.o. w Gdańsku, Pracowni Lutniczej Pro Musica Zbigniewa Mleczka w Malborku oraz Kazimierzowi Juszczakowi – właścicielowi Firmy „Presto” w Gdańsku.

Szanowni Państwo!

Uprzejmie Państwa informujemy, że z powodów niezależnych od organizatorów, koncert Bogusława Furtoka, zaplanowany w dniu 27 listopada w Elblągu o godzinie 18.00 odbędzie się w Galerii EL, a nie, jak podano wcześniej, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego. Za zaistniałe zmiany serdecznie Państwa przepraszamy.
Organizatorzy

W związku z mniejszą od spodziewanej ilością zgłoszeń uczestników I Międzyregionalnego Konkursu Kontrabasowego Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus Ad Parnassum” przesłuchania w dniu 26 listopada rozpoczną się o godz. 12.00, a nie jak podano wcześniej -o godz. 10.00. Za zmiany przepraszamy!

Szanowni Państwo!

Dyrektorzy szkół muzycznych I i II stopnia, nauczyciele kontrabasu oraz wszyscy młodzi adepci kontrabasu

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie Międzyregionalnego Konkursu Kontrabasowego Szkół Muzycznych I i II stopnia ” GRADUS AD PARNASSUM” w Starogardzie Gdańskim.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konkursie, którego organizatorami są: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim oraz Stowarzyszenie Kultura Kociewia.
Konkurs jest nową inicjatywą edukacyjno-kulturalną, którą kierujemy przede wszystkim do uczniów klas kontrabasu szkół muzycznych I i II stopnia oraz liceów muzycznych z terenu Polski północnej, obejmującej swym zasięgiem cztery województwa: pomorskie, zachodnio – pomorskie, kujawsko – pomorskie i warmińsko – mazurskie.
Celem organizatorów jest popularyzacja kontrabasu w szkolnictwie artystycznym stopnia podstawowego i średniego oraz integracja uczniów i pedagogów kontrabasu.
W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji i niespodzianek. Miło jest nam poinformować Państwa, że zaproszenie na nasz Konkurs przyjął wybitny polski kontrabasista Bogusław Furtok – solokontrabasista Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie nad Menem, który zasiądzie w Jury Konkursu oraz zaprezentuje swoje wirtuozowskie możliwości jako Gwiazda Konkursu. Obok Bogusława Furtoka w Jury zasiądą uznani pedagodzy kontrabasu Janusz Dobrowolski z Gdańska i Waldemar Tamowski z Katowic.

Pierwsza edycja Konkursu odbędzie się już 26 listopada 2008 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz. 10.00

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych adeptów kontrabasu do uczestnictwa w konkursie, a wszystkich pedagogów kontrabasu zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu. Spotkajmy się w Starogardzie Gdańskim ! – Na laureatów i wszystkich uczestników konkursu czekają cenne nagrody i wiele innych niespodzianek.
Liczymy na Wasz odzew i zainteresowanie!!!

Zgłoszenia na konkurs przyjmujemy do 31 października 2008 r. mailem, lub pocztą (decyduje data stempla pocztowego) Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na tej stronie – wystarczy tylko dobrze poszukać, a znajdziesz regulamin konkursu, kartę zgłoszeniową, a także utwory obowiązujące wykonawców w obydwu grupach wiekowych. Wszystkie pliki są do pobrania. Życzymy wielu sukcesów i powodzenia na konkursie!
Zainteresowanym udzielamy informacji pod nr tel./fax 058/56 222 15,informacji udziela również Tomasz Wiczyński- nauczyciel klasy kontrabasu PSM I st. w Starogardzie Gd. pod numerem 0696- 064- 353, e- mail twicz@wp.pl
Pełen serwis informacyjny znajduje się również na stronie internetowej szkoły www.muzyczna.robsnet.pl e- mail muzyczna1@wp.pl

UWAGA!!!
Wykorzystując obecność Bogusława Furtoka w Polsce postanowiliśmy rozszerzyć formułę imprezy i w ten oto sposób powstała idea

POMORSKICH DNI KONTRABASOWYCH
Na które również wszystkich Państwa zapraszamy.